Spójna i nowoczesna identyfikacja wizualna marki.

Justyna Rusinowicz, 15 czerwca 2020

Budowanie wizerunku marki zgodnie z założeniami twórców jest bardzo istotne dla każdej firmy. Wpływa ono na postrzeganie oferowanych w jej ramach usług i produktów, co przekłada się na zainteresowanie nimi. Dlatego też specjaliści projektujący elementy składające się na identyfikację wizualną firmy, mają przed sobą niełatwe zadanie, zwłaszcza że wymagania dotyczące tego zagadnienia w ciągu ostatnich lat znacząco się zmieniły.

Obszerna wiedza, doświadczenie i doskonała komunikacja pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą są w tym procesie niezbędne. Do stworzenia systemu, który się sprawdzi, a przy tym podkreśli charakter marki lub produktu potrzebna jest znajomość obowiązujących trendów. Jednak przede wszystkim istotne jest zapoznanie się z wartościami przedsiębiorstwa. Sam jego właściciel również powinien traktować tworzenie identyfikacji wizualnej, jako inwestycję w rozwój. Dzięki temu będzie można sprawnie wyodrębnić w procesie projektowania istotne elementy, jakie powinny zostać uwzględnione w ostatecznej realizacji.

Firma potrzebuje identyfikacji wizualnej

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą zastanawiającym się nad tym, czy należąca do Ciebie marka potrzebuje spójnej identyfikacji wizualnej lub szykujesz się na rebranding, możemy jedynie zalecić jak najszybsze rozpoczęcie działań w tym kierunku.

W realizacji przedsięwzięć związanych z rozwojem firmy bardzo ważne jest zaufanie, jakim darzą ją klienci. Tylko budując wizerunek zgodny z wyznawanymi przez przedsiębiorstwo wartościami, można doprowadzić do zbudowania bazy stałych użytkowników usług i produktów. Za przyciągnięcie nowych odpowiada za to wyróżniający się charakter materiałów skierowanych do konsumentów. Nie oznacza to rażących po oczach projektów, a zapadające w pamięć przemyślane realizacje. Samo logo także nie załatwi sprawy, ponieważ wymagania rynku są o wiele wyższe, a sprostanie im stanowi o sukcesie na dużą skalę. Samo dbanie o jakość produktów oraz świadczonych usług w dobie ogromnej konkurencji jest więc niewystarczające.

Czym jest identyfikacja wizualna?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że składają się na nią środki wizualne kojarzone z marką. Jednak takie ujęcie tego określenia jest bardzo płytkie, ponieważ nie uwzględnia wielu składowych. Ich odpowiednie wykorzystanie rozróżnia natomiast dobry projekt od tego, który raczej nie spisze się na dłuższą metę.

Projektowanie systemu prowadzi do stworzenia tzw. księgi identyfikacji. Składają się na nią nie tylko poszczególne elementy, ale też zasady i sposoby ich wykorzystania. Mamy tam więc logotypy, kolorystykę używaną przez markę, typografię, a także wygląd produktów i ich opakowań oraz wzory materiałów promocyjnych.

Kompleksowe opracowanie tematu wymaga uwzględnienia również innych zagadnień, takich jak m.in. wygląd oraz wystrój budynków firmowych, ubiór pracowników, a nawet oznaczenia pojazdów. Tylko w ten sposób uzyskać można spójność, która jest dobrze postrzegana przez kontrahentów i potencjalnych klientów marki.

Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna.

Tak jak w każdej innej dziedzinie, tak i w przypadku identyfikacji wizualnej zauważyć można pewne dominujące trendy, jednak dobrze zaprojektowany system jest unikalny i często wykorzystywany przez długie lata.

Przyjmując zlecenie na jego realizację, pod uwagę brana jest przede wszystkim charakterystyka firmy, a także jej długofalowe cele oraz wartości, z jakimi ma być identyfikowana. To właśnie na tej podstawie tworzone jest logo, wybierana kolorystyka i typografia.

Zadanie wymaga więc znajomości nie tylko zasad projektowania, ale także rynku, oddziaływania barw, a nawet architektury i urbanistyki, nie mówiąc już o tym, że twórca powinien szczycić się kreatywnością, a także dobrym smakiem. Użyte środki nie mogą przy tym przytłaczać odbiorców, co często można było zaobserwować w starszych systemach z przełomu lat .90 i 00.

Podsumowując, możemy więc stwierdzić, że najlepsza identyfikacja wizualna to ta, która jest oryginalna, zapada w pamięć i budzi dobre skojarzenia konsumentów, a przy tym sprawdza się długoterminowo.